Berger Ricks Fia-Friend 1994-2006 " The one and only" Foto kommer
Fia kom in i vårt liv och det var som om hon bara hade funnits där hela tiden. Fia har varit min bästa vän en som alltid har ställt upp på mig och alltid försökt göra sitt bästa.
Vi har haft en del framgångar på tävlingsbanan men det är ändå på en del jobb som vi gjort där jag har dom bästa minnena, eller bara hur bra hon fungerade i vår familj.
Insatser som jag minns bäst är när vi flytta åtta STORA tjurar från en hage till en annan. Fia jobbade tillsammans med en fin kelpie och djuren skulle gå genom en skog till den andra hagen. Oj vad hundarna fick slita men vilket jättejobb dom gjorde.
En annan gång hjälpte hon mig att ta in lite höns som var på rymmen.
En påfågelhane på rymmen har vi också klarat av. Stirriga tacklamm som ägarna jagat i timmar fixade vi på 5 minuter.Ja det är dessa minnen som sitter fast.
Lydnad har vi tävlat en del
Bästa insatsen blev på SM 99 då vi helt otippade hamnade på 2:a plats
Fia kvalde redan in som 2-åring till sitt 1:a SM och gick till final
Hon kvalade sedan in 10 år i rad men kunde inte alltid deltaga pga löp och dräktighet.
SM
1996 Malmö Final 14:e plats
1997 Dräktig
1998 ( jag var högravid Fia tävlade med Anna Algren tyvärr så lhon sig på sittande i grupp annars hade de varit i final
1999 Skövde Final 2:a placering
2000 ?
2001 Final 15:eplats
2002 ?
2003 Mantorp Nollade sittande
2004 Tävlade med Marianne nollade tyvärr både sitt i grupp o rutan
2005 Tävlade med Marianne Fias sista lydnadstävling.
Vi tävlade lite sök också men då Jackie o Jesper kom i tät följd så hade jag svårt att hina med den träningen
Fia hade 2:a pris både i ÖK nöt och Ök Får.
Fia var in i det sista väldigt pigg och frisk med god kondition ,men två hjärnblödningar gjorde att vi var tvunga att låta henne lämna oss
Jag hade bestämt för länge sen att hon aldrig ska behöva lida i onödan, och det var också därför jag tog ett snabbt beslut.
Fick inte tag i min vanliga veterinär utan fick ringa till Bromma Djurklinik.
Som tur är fick vi tid där redan samma dag kl 17.00.
Ringde till Chrille och bad honom följa med, kunde knappt prata med honom i telefonen jag bara grät.
Inne på Bromma Djursjukhus jobbar Bubba Badji ( mer känd som Robinsson Buba) Inte konstigt att vi höll på honom när han var med i Robinsson vilken fantastiskt fin människa.
Han gjorde Fias insomnade väldigt fint och lugnt.
Först fick Fia lugnande som vanligt och vet ni vad den tokiga lilla hunden gör, jo hon försöker nipsa mig i näsan och skrattar som bara hon kan göra. Det sista hon gjorde innan hon blev allt för avslappnat var att slicka av mina tårar från min kind.
Min underbara lilla hund, jag är så tacksam för att jag har fått haft dig till kompis o följeslagare i nästan 13 år. Trodde nog att du skulle hänga med ett par år till, kroppen var ju fortfarande pigg.
Men jag är glad att jag höll mitt löfte till mig själv och till dig, vid regnbågens strand får du nu att valla in alla änglafår. Kanske finns det också en apportbock som du kan springa o hämta. En dag kommer jag att stå där och ta emot dig när du springer in med den.
Älskade lilla hund DU FATTAS MIG